OKLAHOMA HIGH SCHOOL ALL-TIME UNDEFEATED TEAMS
GIRLS BASKETBALL (since 1919)

OKLAHOMA HIGH SCHOOL ALL-TIME UNDEFEATED TEAMS
GIRLS BASKETBALL (since 1919)

Year : School (Class) W/L - Coach
2018 : Christian Heritage (2A) 30-0 - Lisa Littlejim
2015 : Alva (2A) 30-0 - Eric Smith
2014 : Broken Arrow (6A) 28-0 - Mike Hughes
2013 : Sulphur (3A) 30-0 - Toby Todd
2013 : Northeast Academy (2A) 30-0 - Londaryl Perry
2012 : Edmond Santa Fe (6A) 28-0 - Paul Bass
2012 : Shawnee (5A) 29-0 - Wendi Wells
2011 : Fort Gibson (4A) 28-0 - Jerry Walker
2010 : Cache (4A) 28-0 - Brett Sanders
2009 : Booker T Washington (5A) 27-0 - Annette Kennedy
2008 : Union (6A) 27-0 - Jim Stacy
2007 : Weatherford (4A) 27-0 - Rick Wilson
2007 : Sequoyah Tahlequah (3A) 27-0 - Bill Nobles
2006 : Hammon (B) 30-0 - Lance Carpenter
2001 : Bethel (3A) 29-0 - Jerry Johnson
2000 : Carl Albert (5A) 28-0 - Rick Wilson
1997 : Norman (6A) 28-0 - Lynn Lewallen
1997 : Ada (5A) 28-0 - Jeff Maloy
1995 : Elk City (3A 5 on 5) 29-0 - Jim McDaniel
1995 : Beaver (2A 5 on 5) 27-0 - Troy Bowles
1994 : Seiling (2A 6 on 6) 27-0 - Rick Wilson
1993 : Seiling (2A) 27-0 - Rick Wilson
1991 : Lomega (B) 32-0 - Bruce Hobgood
1990 : Dale (2A) 31-0 - Steve Freeman
1989 : Carl Albert (4A) 28-0 - Robert Honey
1988 : Jay (3A) 29-0 - Dewayne Collins
1987 : Cheyenne (A) 30-0 - David Sanders
1987 : Lomega (B) 30-0 - Karen Edgar
1985 : New Lima (B) 30-0 - Joe Cannon
1984 : Colbert (2A) 28-0 - Wayne Merryman
1983 : Dale (2A) 31-0 - Harold Jones
1983 : Lomega (B) 31-0 - Karen Edgar
1979 : Colbert (A) 32-0 - Wayne Merryman
1978 : Dale (A) 32-0 - Harold Jones
1974 : Fort Towson (A) 24-0 - Tom Heidebrecht
1972 : Fort Towson (A) 28-0 - Tom Heidebrecht
1971 : Sayre (2A) 30-0 - Jim Crabb
1970 : Southside (B) 32-0 - L.W. Woolbright
1967 : Morris (B) 27-0 - Bill Berden
1965 : Byng (A) 27-0 - Bertha Teague
1964 : Mangum (A) 29-0 - W.D. Hibler
1963 : Mangum (A) 30-0 - W.D. Hibler
1962 : Ames (B) 33-0 - Don Rippetoe
1960 : Wakita (B) 33-0 - A.J. Riddle
1959 : Elmore City (A) 35-0 - Charles Burnett
1958 : Tushka (B) 36-0 - Walter Cooper
1957 : Bixby (A) 34-0 - Arthur Ford
1950 : Altus (A) 33-0 - Cletus Street
1947 : Checotah (ALL) 26-0 - Herman Emerson
1943 : Luther (ALL) 30-0 - E. E. Cox
1939 : Howe (ALL) 25-0 - Sim J. Shaw
1938 : Byng (ALL) 28-0 - Bertha Teague
1937 : Byng (ALL) 31-0 - Bertha Teague
1936 : Byng (ALL) 31-0 - Bertha Teague
1932 : Cement (ALL) 29-0 - Charles Daily
1926 : Stillwater (ALL) 25-0 - Marian Rosebush
1925 : Mangum (ALL) 19-0 - Emily Hoover
1924 : Alva (ALL) 22-0 - John McCormick
1921 : Wewoka (ALL) 22-0 - W.W. Isle
1920 : Wewoka (ALL) 22-0 - W.W. Isle
1919 : Heavener (ALL) 18-0 - Harold Albert